Spring 2020 Courses With Supplemental Instruction (SI)

Supplemental Instruction (SI) Sessions and Office Hours will move online via Zoom for the remainder of the Spring 2020 semester due to the COVID-19 coronavirus outbreak. SI Sessions and Office Hours are scheduled for the listed times and will be held via Zoom video chat. Please ignore the room locations. Click here for instructions on downloading and using Zoom. 

Click on the Course to Download the SI Schedule!

ACCT 200: Fundamentals of Financial Accounting with Paul Mason (Lectures: TuTh 8:00-9:15 AM)

ACCT 200: Fundamentals of Financial Accounting with Rachel Green (Lectures: TuTh 9:30-10:45 AM)

ANTH 160/162/360: Varieties of Human Experience with Bartholomew Dean (Lectures: MW 11:00-11:50 AM)

BIOL 100: Principles of Biology with Tara Marriage and Trevor Rivers (Lectures: Tu 2:30-3:45 PM, Th 2:30-3:45 PM)

BIOL 150: Principles of Molecular and Cellular Biology with Eileen Hotze (Lectures: MWF 10:00-10:50 AM)

BIOL 240: Fundamentals of Human Anatomy with Victor Gonzalez (Lectures: MWF 1:00-1:50 PM)

BIOL 240: Fundamentals of Human Anatomy with Carolyn Huffman (Online)

BIOL 241: Human Anatomy Observation Lab with Victor Gonzalez (All 9 Lab Times)

BIOL 350: Principles of Genetics with Maria Orive and Kristina Holder (Lectures: TuTh 11:00 AM-12:15 PM)

BIOL 600: Introduction Biochemistry with Roberto Guzman and Steve Seibold (Lectures: TuTh 2:30-3:45 PM)

CHEM 130: General Chemistry I with Lisa Sharpe Elles (Lectures: MWF 11:00-11:50 AM)

CHEM 135: General Chemistry II with Anthony Vartia (Lectures: TuTh 11:00 AM-12:15 PM)

EECS 168/169: Programming I with John Gibbons (Lectures: MWF 1:00-1:50 PM, TuTh 1:00-2:15 PM)

EECS 268: Programming II with John Gibbons (Lectures: MWF 9:00-9:50 AM, TuTh 11:00 AM-12:15 PM)

ECON 142: Principles of Microeconomics with Sebastien Mary (Lectures: TuTh 11:00 AM-12:15 PM, TuTh 1:00-2:15 PM)

ECON 144: Principles of Macroeconomics with Josephine Lugovskyy (Lectures: MWF 9:00-9:50 AM, MWF 10:00-10:50 AM)

ECON 510: Energy Economics with Tsvetan Tsvetanov (Lectures: MW 11:00-11:50 AM)

ME 312: Basic Engineering Thermodynamics with Christopher Depcik (Lectures: MWF 2:00-2:50 PM)

MTHC 115: Theory II with Elizabeth Berghout (Lectures: MWF 8:00-8:50 AM, TuThF 8:00-8:50 AM)

MTHC 115: Theory II with Bradley Osborn (Lectures: MWF 8:00-8:50 AM, TuThF 8:00-8:50 AM)

MTHC 116: Aural Skills II with Brent Ferguson (Lectures: MW 8:00-8:50 AM, TuTh 8:00-8:50 AM)

MTHC 116: Aural Skills II with John Kosch (Lectures: MW 8:00-8:50 AM, TuTh 8:00-8:50 AM)

POLS 110: Introduction to U.S. Politics with Mark Joslyn (Lectures: MW 10:00-10:50 AM)

SOC 104: Elements of Sociology with Lisa-Marie Wright and Brian Donovan (Lectures: MW 11:00-11:50 AM)

 

Download the SI Course Schedule here


Connect With Us

FacebookTwitterInstagram

One of 34 U.S. public institutions in the prestigious Association of American Universities
44 nationally ranked graduate programs.
—U.S. News & World Report
Top 50 nationwide for size of library collection.
—ALA
5th nationwide for service to veterans —"Best for Vets: Colleges," Military Times
KU Today